-
Встановлено процедуру визнання основних видів підвищення їх кваліфікації, а саме:
а) навчання за програмою підвищення кваліфікації;
б) участі у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо;
в) стажування;
г) окремих видів діяльності педагогічних та науково-педагогічних працівників, що зазначені у пункті 26 Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників.
-
Педагогічні і науково-педагогічні працівники (надалі працівники) зобов’язані постійно підвищувати свою кваліфікацію. При плануванні свого підвищення кваліфікації працівники Фахового коледжу зобов’язані керуватися Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників та цим Порядком.
-
Підвищення кваліфікації працівниками Фахового коледжу здійснюється у два етапи:
а) на першому етапі здійснюється перспективне планування у поточному році на наступний календарний рік шляхом затвердження педагогічною радою орієнтовного плану підвищення кваліфікації (додаток 1). Орієнтовний план підвищення кваліфікації формується з урахуванням пропозицій працівників (додаток 2);
б) другий етап планування розпочинається після затвердження в установленому порядку кошторису Фахового коледжу на відповідний рік. Протягом наступних 15 календарних днів з дня отримання інформації про наявність джерел фінансування підвищення кваліфікації кожен працівник, який має право на підвищення кваліфікації за рахунок зазначених коштів, подає заступникові директора з навчально-методичної роботи пропозицію до плану підвищення кваліфікації на відповідний рік (додаток 3). З метою формування плану підвищення кваліфікації Фахового коледжу (додаток 4) на поточний рік пропозиції працівників розглядаються його Педагогічною радою. У разі невідповідності пропозиції вимогам, визначеним абзацом третім пункту 17 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, така пропозиція не розглядається.
-
Не пізніше 25 грудня поточного року працівник повинен поінформувати заступника директора з навчально-методичної роботи про стан проходження ним підвищення кваліфікації у поточному році з додаванням копій отриманих документів про підвищення кваліфікації. Відповідна інформація зберігається в особовій справі працівника відповідно до законодавства.
-
Результати навчання за програмою підвищення кваліфікації у суб’єктів підвищення кваліфікації, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою не потребують окремого підтвердження чи визнання Педагогічною радою Фахового коледжу.
Інформація про підвищення кваліфікації, скан-копія документа, що засвідчує проходження підвищення кваліфікації, повинна бути оприлюднена на сайті в електронному портфоліо працівника протягом 5 робочих днів з дня завершення підвищення кваліфікації.
-
Результати навчання за програмою підвищення кваліфікації у інших суб’єктів, що здійснюють освітню діяльність з підвищення кваліфікації (не мають ліцензії на підвищення кваліфікації) не потребують окремого підтвердження чи визнання Педагогічною радою Фахового коледжу за умови дотримання суб’єктом підвищення кваліфікації всіх вимог п. 13 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників.
Інформація про підвищення кваліфікації, скан-копія документа, що засвідчує проходження підвищення кваліфікації, повинна бути оприлюднена на сайті в електронному портфоліо працівника протягом 15 робочих днів з дня завершення підвищення кваліфікації.
-
Участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо у суб’єктів підвищення кваліфікації, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою не потребують окремого підтвердження чи визнання Педагогічною радою Фахового коледжу.
Обсяг такого виду підвищення кваліфікації встановлюється суб’єктом підвищення кваліфікації відповідно до п. 10 абзацу 3 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників. За відсутності зазначеного обсягу зараховується 6 годин або 0,2 кредиту ЄКТС.
Інформація про підвищення кваліфікації, скан-копія документа, що засвідчує проходження підвищення кваліфікації, повинна бути оприлюднена на сайті в електронному портфоліо працівника протягом 15 робочих днів з дня завершення підвищення кваліфікації.
-
Участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо у суб’єктів підвищення кваліфікації, що здійснюють освітню діяльність з підвищення кваліфікації не потребують окремого підтвердження чи визнання Педагогічною радою Фахового коледжу за умови дотримання суб’єктом підвищення кваліфікації всіх вимог п. 13 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників.
Обсяг такого виду підвищення кваліфікації встановлюється суб’єктом підвищення кваліфікації відповідно до п.10 абзацу 3 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників. За відсутності зазначеного обсягу зараховується 6 годин або 0,2 кредиту ЄКТС.
Інформація про підвищення кваліфікації, скан-копія документа, що засвідчує проходження підвищення кваліфікації, повинна бути оприлюднена на сайті в електронному портфоліо працівника протягом 15 робочих днів з дня завершення підвищення кваліфікації.
-
Стажування працівників, що відповідає вимогам Порядку про підвищення кваліфікації, визнається Педагогічною радою Фахового коледжу як підвищення кваліфікації працівника, а саме:
а) між Фаховим коледжем та суб’єктом підвищення кваліфікації укладається Договір про стажування педагогічного (науково-педагогічного) працівника, що передбачає стажування одного чи двох працівників (додаток 5). За пропозицією однієї із сторін договору, до нього можуть вноситися зміни (уточнення) шляхом укладення відповідної додаткової угоди (додатка до угоди);
б) стажування здійснюється за Індивідуальною програмою стажування працівника (додаток 6). Ця програма розробляється і затверджується суб’єктом підвищення кваліфікації за погодженням із Фаховим коледжем. Індивідуальна програма стажування працівника повинна містити інформацію про її обсяг (тривалість) та очікувані результати навчання. Ця програма може містити також іншу інформацію, що стосується проходження стажування працівником. Індивідуальна (індивідуальні) програма (програми) стажування працівника є невід’ємним (невід’ємними) додатком (додатками) до Договору про стажування педагогічного (науково-педагогічного) працівника.
в) працівник протягом одного місяця після завершення стажування подає до Педагогічної ради Фахового коледжу клопотання про визнання результатів підвищення кваліфікації (додаток 7) та документ про проходження стажування;
г) таке клопотання протягом місяця з дня його подання розглядається на засіданні Педагогічної ради Фахового коледжу;
д) для визнання результатів підвищення кваліфікації Педагогічна рада Фахового коледжу на її засіданні заслуховує працівника щодо якості виконання ним програми стажування, результатів підвищення кваліфікації, дотримання суб’єктом підвищення кваліфікації умов договору. Така інформація також подається працівником у формі доповіді про результати стажування (додаток 8) заступникові директора з навчально-методичної роботи за три робочих дні до засідання Педагогічної ради Фахового коледжу (доповідь долучається до протоколу засідання). За результатами розгляду такого питання Педагогічна рада Фахового коледжу приймає рішення про визнання або невизнання результатів підвищення кваліфікації працівника.
Один тиждень стажування працівника зараховується як підвищення його кваліфікації в обсязі 30 годин або одного кредиту ЄКТС.
Інформація про стажування та скан-копія документа про підвищення кваліфікації відповідно умовам договору про стажування оприлюднюється в електронному портфоліо працівника протягом 5 робочих днів з дня визнання результатів Педагогічною радою.
-
Участь працівників у програмах академічної мобільності на засадах, визначених Законами України "Про освіту", "Про фахову передвищу освіту", Положенням про порядок реалізації права на академічну мобільність, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 № 579, та іншими актами законодавства, потребує визнання Педагогічною радою Фахового коледжу як підвищення кваліфікації працівників.
Працівник протягом одного місяця після завершення програми подає до Педагогічної ради Фахового коледжу клопотання про визнання результатів підвищення кваліфікації (додаток 9) та документ про підвищення кваліфікації відповідно умовам договору про участь у програмі академічної мобільності. Таке клопотання протягом місяця з дня його подання розглядається на засіданні Педагогічної ради Фахового коледжу.
Для визнання результатів підвищення кваліфікації Педагогічна рада Фахового коледжу заслуховує працівника щодо якості виконання програми, результатів підвищення кваліфікації, дотримання умов договору та приймає рішення про визнання або невизнання результатів підвищення кваліфікації працівника
Обсяг підвищення кваліфікації шляхом участі працівника у програмі академічної мобільності зараховується в межах визнаних результатів навчання, але не більше ніж 30 годин або один кредит ЄКТС на рік.
Інформація про участь у програмі академічної мобільності та скан-копія документа про підвищення кваліфікації відповідно умовам договору про участь у програмі академічної мобільності оприлюднюється в електронному портфоліо працівника протягом 5 робочих днів з дня визнання результатів Педагогічною радою.
-
Результати інформальної освіти (самоосвіти) працівників, які мають науковий ступінь та/або вчене, почесне чи педагогічне звання (крім звання "старший викладач"), можуть бути визнані Педагогічною радою Фахового коледжу як підвищення кваліфікації працівників. Для визнання результатів підвищення кваліфікації Педагогічною радою Фахового коледжу працівник протягом одного місяця після завершення підвищення кваліфікації подає клопотання про визнання результатів підвищення кваліфікації шляхом інформальної освіти (додаток 10). Замість документа про підвищення кваліфікації подається звіт про результати підвищення кваліфікації або творча робота, персональне розроблення електронного освітнього ресурсу, що виконані в процесі (за результатами) підвищення кваліфікації, які оприлюднюються на веб-сайті закладу освіти та/або в електронному портфоліо працівника протягом 5 робочих днів з дня визнання результатів підвищення кваліфікації Педагогічною радою (вимоги до звіту про результати підвищення кваліфікації або творчої роботи додаються, додаток 11. Вимоги до персонального розроблення електронного освітнього ресурсу визначені в Положенні про електронні освітні ресурси, що затверджене наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 01.10.2012 № 1060 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 29.05.2019 №749, зі змінами)).
Обсяг підвищення кваліфікації шляхом інформальної освіти (самоосвіти) зараховується відповідно до визнаних результатів навчання, але не більше 30 годин або одного кредиту ЄКТС на рік.
-
Здобуття першого (бакалаврського), другого (магістерського) рівня вищої освіти, третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівня або наукового рівня вищої освіти вперше або за іншою спеціальністю у межах професійної діяльності або галузі знань визнається як підвищення кваліфікації працівників.
Обсяг підвищення кваліфікації шляхом здобуття наукового ступеня, рівня вищої освіти зараховується відповідно до встановленого обсягу освітньо-професійної (освітньо-наукової, освітньо-творчої) програми у годинах або кредитах ЄКТС, за винятком визнаних (зарахованих) результатів навчання з попередньо здобутих рівнів освіти.
Визнання такого підвищення кваліфікації може відбутися лише одноразово (у рік подання до Фахового коледжу відповідного диплому про вищу освіту та/або науковий ступінь).
Інформація про здобуття наукового ступеня, рівня вищої освіти та скан-копія документа оприлюднюється в електронному портфоліо працівника протягом 10 днів після отримання диплому про вищу освіту.
Підвищення кваліфікації — це навчання, спрямоване на послідовне удосконалення професійних знань, умінь і навиків, зростання майстерності, професії. Потреба фахового коледжу в підвищенні кваліфікації його співробітників обумовлена: змінами зовнішнього і внутрішнього середовища, удосконаленням процесу управління, освоєнням нових видів і сфер діяльності. Система внутрішнього забезпечення якості освіти фахового коледжу, сформована у порядку, визначеному законодавством, включає в себе підвищення кваліфікації.
Метою підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників є їх професійний розвиток відповідно до державної політики у галузі освіти та забезпечення якості освіти.
Педагогічні та науково-педагогічні працівники можуть підвищувати кваліфікацію в Україні та за кордоном (крім держави, що визнана Верховною Радою України державою-агресором чи державою-окупантом).
Педагогічні і науково-педагогічні працівники можуть підвищувати кваліфікацію за різними формами, видами. Формами підвищення кваліфікації є інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева), дуальна, на робочому місці, на виробництві тощо. Форми підвищення кваліфікації можуть поєднуватись. Основними видами підвищення кваліфікації є: навчання за програмою підвищення кваліфікації, у тому числі участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах, стажуванні, тощо. Педагогічні та науково-педагогічні працівники самостійно обирають конкретні форми, види, напрями та суб’єктів надання освітніх послуг з підвищення кваліфікації.
Обсяг (тривалість) підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників установлюється в годинах та/або кредитах Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (далі – ЄКТС, (один кредит ЄКТС становить 30 годин) за накопичувальною системою.
Підвищення кваліфікації педагогічними і науково-педагогічними працівниками здійснюється згідно з планом підвищення кваліфікації закладу освіти на певний рік, що формується, затверджується і виконується відповідно до законодавства. Також працівники мають право на підвищення кваліфікації поза межами плану підвищення кваліфікації фахового коледжу на відповідний рік.
Процедура підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників визначається Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 800, зі змінами і доповненнями)
Процедура визнання результатів підвищення кваліфікації Педагогічною радою фахового коледжу визначається наступним порядком: